نگارش در اینترنت

نگارش امروزه یکی از بهترین روش ها برای انتقال افکار و اندیشه هاست . نگارش در دیروز تا امروز دچار تغییر و تحول بسیاری شده است . در گذشته که انسان های نخستین با کشیدن تصاویر در دیواره ی غار ها منظور خود را به هم می رسانند و تا امروز که موبایل ، تلفن و رسانه ی  دیگر جای خاصّی را به خود اختصاص داده . باید بدانیم که مکالمه و زبان ، تا حدودی محدود است . چرا که بسیاری از افراد ممکن است بسیاری از افراد دیگر را نشناسند و در عین حال می خواهند افکار و اندیشه های خود را به دیگران منتقل کنند . واضح است که این کار با استفاده از تلفن امری غیر ممکن و بدور از عقل است . در اینجاست که اینترنت با عظمت خود وارد کار شده و خود نمایی می کند . اینترنت فضایی است مجازی که افراد بوسیله ی آن می توانند به بسیاری از چیز ها دست یابند : آگاهی ، دانش و... حتی ثروت!

اما نگارش با نگارش فرق می کند . نوشته باید با اصول خاصّی نگارش شود . در غیر این صورت نوشته ی مورد نظر مفهوم نویسنده را به خواننده نخواهد رساند و موجب گیجی و ابهام در متن خواهد شد . نوشته باید بدور از کلمات زشت و ناشایست باشد تا نظر خواننده به نویسنده را عوض نکند .

البته متن هر کشور ، با متون کشور های دیگر تفاوت بسیار دارد که با اندکی تأمل و تفکّر می توان دریافت که دلیل این اختلافات ، تفاوت میان فرهنگ و دین و عرف هر جامعه است . بدیهی است که نویسنده نیز باید طبق همین قواعد متن خود را بنویسد و در واقع ، فرهنگ و دین و عرف هر جامعه ، غربالی است برای نوشته های نویسنده .

یک نویسنده حق ندارد که حد و حدود این غربال را کم و زیاد کند . در این صورت نوشته اش تناسبی با جامعه ی مورد نظر نخواهد داشت . نویسنده می تواند با بهره گیری از اطلاعات روز و علمی ، نوشته ی خود را غنی تر و گیرا تر سازد و سهمی هر چند اندک در آگاهی و رضایت مردم داشته باشد . نویسنده همچنین می تواند با بهره گیری از تصاویر مناسب و متناسب با موضوع و ... نوشته ی خود را مفید تر و بهتر سازد . البته این نکته بسیار حائز اهمّیّت است که تصاویر باید مناسب باشد . تصاویر نا پسند نه تنها می تواند بر نویسنده و آبروی او تأثیر منفی بگذارد بلکه حتی موجب انحراف افکار دیگران نیز خواهد شد .

نویسنده می تواند برای بیرون آمدن متن از یکنواختی و حوصله سر بر بودن ، به آوردن طنز در متن بپردازد و روشن است که منظور از طنز ، طنزی ....

سرتان را درد نمی آورم فقط می گویم امید وارم تمام نویسندگانمان ، از پیر تا جوان ، از بچه ی 7 ساله تا پیرمرد 77 ساله بتواند متونی متناسب با جامعه ی خود بنگارند .

sina

/ 4 نظر / 23 بازدید
مورچه فروش دايناسور

شيوه هاي خريد مورچه فروش دايناسور دانشجوي گرامي تا حالا در مورد شغل آيندت به صورت جدي فکري کردي ؟براي کاهش هزينه تحصيلي چه فکري کردي؟ مي خواهي براي خودت کسب و کاري راه بياندازي ؟ توان تحقيق رو داري؟ ميتوني با هزينه 6000 تومني به اين موارد برسيي ! بازارياب عزيز کدو م محصول رو و با چه روشي بازاريابي مي کني ؟ براي کدوم فروشنده کار مي کني؟ ميدوني براي توسعه بازار خودت بايد چه کار کني ؟ چطوري و به چه وسيله اي بازارت بهتر ميشه؟ ارزششو داره يک بار امتحان کن! کارمند محترم براي خريد هايي روزانت حقوق ثابتت کفايت مي کنه و يا از 15 هر ماه دنبال پول مي گردي؟ ميدوني با خريد بهتر قدرت خريدت بيشتر شده و نيازي به دنبال پول گشتن نيست؟